SAKIZ ADASI MOSTRA KARNAVALI’NA SİZ DE DAVETLİSİNİZ...

Sakız Mostra Karnavalı’na Siz de Davetlisiniz!

Konaklama : 4* GRECIAN / KYMA / SEAFRONT HOTEL'DE KONAKLAMA

Tur Süresi : 1 Gece 2 Gün

Hareket Tarihleri :

Hareket Noktaları : Tur programından inceleyebilirsiniz.

Ulaşım Şekli : Lüks Ulaşım İmkanı...

Ayrıntılı bilgi için 0232 404 42 82 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz...

Kişi Başı : 125€ 'dan Başlayan Fiyatlarla...

Tur Programı - Detayları

- Sakız Adası'na Rüya Gibi Bir Yolculuk -

MOSTRA KARNAVALI'NA SİZ DE DAVETLİSİNİZ

 

 

 

  MERKEZ, GÜNEY ve BATI  SAKIZ TURU DAHİL!  

 

- EN ZENGİN MOSTRA KARNAVALI TURU! -


'Ada Turizmi Öncüsü FMA TRAVEL Farkı ile Merkez, Güney ve Batı Sakız Turu Dahil'

 

 16 - 17 Mart 2024 | 2 Gün - 1 Gece 

 

...

 

I.GÜN / CUMARTESİ

SAKIZ MERKEZ, GÜNEY SAKIZ TURU: PIRGI – MESTA – MESTA LİMANI 

Transfer hizmet alan misafirlerimizle sabah 06.00’da Egepark, 06.10’da Bostanlı İskelesi, 06.20’de Karşıyaka İskelesi, 06.30’da Alsancak Gar FMA TRAVEL Ofisi Önü, 06.40’da Sabancı Kültür Merkezi, 06.50’de Göztepe İskelesi önü, 07.00’de Üçkuyular Shell ve 07.45’de Çeşme Gümrük’te buluştuktan sonra komşu ülkenin en güzel adalarından biri olan Sakız (Chios)’a gitmek için yola çıkıyoruz. Çeşme deniz gümrüğünde pasaport kontrollerimizi yaptırdıktan sonra keyifli deniz yolculuğumuza başlıyoruz. Sakız’a ulaştığımızda ilk olarak bizleri bekleyen otobüsümüze biniyor ve hem frappelerimizi içmek hem de Sakız’a özgü acı badem kurabiyelerimizi almak için Vunaku Meydanı’nda şirin bir pastaneye konuk oluyoruz. Bu sürede dileyen misafirlerimiz Sakız’ın buluşma noktası olan Vunaku Meydanı (Platia Plastira)’nda kısa bir gezinti yapabilirler. Bu şirin pastanede alışverişlerimizi tamamlayıp ağızlarımızı tatlandırdıktan sonra Yunanistan’ın en bakımlı ve zengin adası Sakız’ı keşfetmek için 19. yy. da Sakız Adası’nı ziyaret eden Sultan Abdülmecid’in emri ile inşa edilen Sakız’ın günümüze kalmış en sağlam camisi olan Mecidiye Camisi’ne doğru gezimize devam ediyoruz. Sakız’ın buluşma noktası olan Vunaku Meydanı (Platia Plastira)Halk Bahçesi (Dimotikos Kipos), Sakız’ın en şirin Osmanlı yapılarından biri olan Melek Paşa Çeşmesi ve Vunaku Meydanı’nın etrafında sıralanmış Sakız Valiliği, Homerion (Homeros Kültür Merkezi) ve Aya Iakovos Kilisesi gibi yapıları otobüsümüzle panoramik olarak görüyoruz. Daha sonra Sakız ağaçlarının ve mimari zenginliğin en bol olduğu Mastihohoria’yı (damla sakızı köyleri) görmek için Güney Sakız Turumuza başlıyoruz. Bu keyifli günde ilk olarak dehlizleri andıran sokakları ve kale görünümlü evleri ile ünlü Mesta’ya doğru devam ediyoruz. Mesta’da ünlü Taksiyarhis Kilisesi’ni geziyor ve rehberimizden değerli bilgiler alıyoruz. Daha sonra Mesta’nın labirent sokaklarını keşfe çıkıyoruz. Sakız’ın en güzel köyü Mesta’da yaptığımız tarih ve mimari yolculuğunun ardından öğle yemeğimizi Mesta Limanı’nda almak için adanın en güneyine doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Mesta Limanı’nın büyüleyici manzarası eşliğinde deniz mahsülleri ve otantik tatlardan oluşan öğle yemeğimizi alıyoruz. Daha sonra “kysista“ adı verilen cephe süslemeleri ile ünlü Pirgi’ye doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Pirgi’de adanın en eski kiliselerinden (15.yy) Agioi Apostoli ( Kutsal Havariler ) Kilisesi’ni yakından görüyoruz. Kilise açık ise rehberimizden kilisenin benzersiz freskoları hakkında değerli bilgiler alıyoruz. Daha sonra ünlü Xysta’lar ile bezeli Pirgi meydanındaki en görkemli yapılardan Koimisis Theotokou Kilisesi’ni de fotoğraflıyoruz ve Pirgi’deki kooperatif mağazasına konuk olarak adaya özgü alışverişlerimizi tamamlıyoruz. Gün sonunda otellerimize yerleşiyor ve dinleniyoruz. Akşam saatlerinde arzu eden konuklarımızla Taverna Eğlencesi'ne katılıyor ve Yunan müziği eşliğinde eğlenerek limitsiz içkili akşam yemeğimizi alıyoruz.

 

II. GÜN / PAZAR

MOSTRA KARNAVALI VE BATI SAKIZ TURU: MOSTRA KARNAVALI – THYMIANA KÖYÜ -TABAKIKA YEL DEĞİRMENLERİ – NEA MONI MANASTIRI – AVGONIMA – ANAVATOS – LITHI SAHİLİ 

Sabah otelimizde aldığımız açık büfe kahvaltının ardından Sakız’ın ünlü Mostra Karnavalı’nı izlemek için karnavalın yapıldığı Thymiana Köyü’ne gidiyoruz. Thymiana’da “Talimi” adı verilen dans gösterileri, geçit alayları ve bando eşliğinde doyasıya eğleniyor ve Sakız’ın karnaval kültürünü yakından tanıyoruz. Karnavalın en hareketli saatlerinde keyifli anlar geçirdikten ve asıl törenleri izledikten sonra biraz da adayı keşfetmek için Sakız’ın en sevilen sahiline ev sahipliği yapan Lithi’ye doğru gezimize başlıyoruz. Turkuaz renkli suları ve kum plajı ile ünlü Lithi Sahili’nde kısa bir gezinti yapıyor ve adanın kartal yuvası sayılan Avgonima Köyü ve Sakız’ın batısına doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Öncelikle kendine özgü mimarisi ile görenleri büyüleyen Avgonima'da bir köy tavernasında Sakız’a özgü yöresel tatlardan oluşan öğle yemeğimizi alıyor ve Avgonima’nın taş evlerle bezeli sokaklarını keşfediyoruz. Daha sonra bir zamanların en ilginç dağ köyü olan Anavatos'u seyir terasından izliyor ve günümüzde terk edilmiş bu dağ köyünü fotoğraflıyoruz. Keyifle geçen turumuzun ardından Sakız merkeze doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Yolculuğumuz esnasında Sakız'ın en önemli tarihi mirası ve adanın en eski manastırlarından Nea Moni Manastırı'nı panoramik olarak görüyoruz. Tabakika ismi ile anılan Tarihi Yel Değirmenleri'ne vardığımızda Sakız'ın simgesi değirmenleri fotoğraflıyoruz. Daha sonra Sakız’a veda ederek bizleri Çeşme’ye götürecek feribotta yerlerimizi alıyoruz. Çeşme’de gümrük işlemlerimizi tamamladıktan sonra transfer hizmeti alan misafirlerimizle FMA TRAVEL özel aracı ile İzmir’e doğru dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Akşam saatlerinde ulaştığımız İzmir’de bir başka FMA TRAVEL gezisinde tekrar buluşmak dileği ile vedalaşıyoruz.


• Turlarımızda, kişi sayısına bağlı olarak 17, 29, 31, 46 ve 54 kişilik araçlar kullanılmaktadır.


• Yunanistan limanları ve otellerinde talep edilen turist ziyaretçi vergileri konuklar tarafından ödenir!


• İklim koşullarına ve teknik arızaya bağlı “force major” hallerde adalarda mahsur kalınması halinde acente sadece tur programındaki fiyata dahil hizmetleri vermekle yükümlüdür. Misafirlerin program dışı konaklama, yeme - içme harcamaları kendilerine aittir. Force major haller sigorta kapsamında değildir.


• Tur başlangıç ve bitiş yeri Sakız Limanı’dır. Transfer hizmeti paket program dışında sunulan ekstra bir hizmettir.


• 2000’li yılların başından itibaren Sakız da dahil birçok Yunan Adası’na Sanat Tarihçi – Ülkesel Rehber Fatih M. Aygüneş’in rehberliğinde ilk kültür turlarını düzenleyen FMA TRAVEL’ın tur programları, tur başlıkları ve de tur metinleri tümüyle ya da kısmen taklit edilemez. Bunu yapan kişi ve acenteler hakkında FMA TRAVEL yasal haklarını Asliye Ticaret Mahkemeleri nezdinde koruma altına almıştır.


• Bu tur programının metni ilk kez 01.04.2012 tarihinde yayınlanmıştır. O günden sonra ana metinde kapsamlı bir değişiklik olmamakla beraber metnin son hali 01.03.2023 tarihinde matbu ve dijital olarak güncellenmiştir.

 

NOT:  Yüzyıllardır süregelen bir gelenek olan Mostra Karnavalı Etkinliği, programımızda ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Karnavalın hava şartları gibi force major ya da başka herhangi bir sebeple iptal edilmesi veya yapılamaması gibi durumlarda, Fma Travel’ın hiçbir sorumluluğunun bulunmadığını, tur katılımcılarının bu hallerden ötürü kısmi ya da tamamen iade talep edemeyeceğini siz değerli misafirlerimizin bilgilerine sunarız.


      

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

4* GRECIAN HOTEL / KYMA HOTEL / SEAFRONT STUDIOS and APARTMENTS’DA KONAKLAMA SEÇENEKLERİ İLE 

< GÜNEY SAKIZ TURU ( MESTA - PIRGI ) 

< BATI SAKIZ TURU  (AVGONIMA - ANAVATOS - LITHI – TABAKIKA)

< MOSTRA KARNAVALI TURU – THYMIANA KÖYÜ

< ÇEŞME - SAKIZ - ÇEŞME FERİBOT ULAŞIMI 

< SAKIZ KENT TURU

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

< MÜZE ve ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ 

< ÖĞLE YEMEKLERİ 

< YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI

< VİZE ÜCRETİ ( Yeşil pasaport ve Schengen vizesi olmayanlar için ) 

< 65 YAŞ ÜSTÜ KONUKLARDAN SİGORTA HİZMETİNDE

   EKSTRA SUR-PRIM ÜCRETİ ALINACAKTIR


*** 75 EURO EDERİNDEKİ PAKET ACENTADA SATIN ALINDIĞI TAKDİRDE YALNIZCA 65 EURO ÖDENECEKTİR***


SAKIZ KONFOR ve EĞLENCE PAKETİ

 YUNAN TAVERNASI’NDA LİMİTSİZ İÇKİLİ - CANLI MÜZİKLİ - YEMEKLİ TAVERNA EĞLENCESİ (50 EURO)
 İZMİR - ÇEŞME - İZMİR OTOBÜS ULAŞIMI (25 EURO)

TUR HAREKET YERLERİ VE SAATLERİ

06.00’da Egepark,

06.10’da Bostanlı İskelesi,

06.20’de Karşıyaka Anıt,

06.30’da Alsancak Gar FMA TRAVEL Ofisi Önü,

06.40’da Sabancı Kültür Merkezi,

06.50’de Göztepe İskelesi önü,

07.00’de Üçkuyular Shell

07.45’de Çeşme Gümrük